SPOTKANIE – WYJAZD DO CHIN 2024 R.

Cześć!

3 stycznia 2025 r. o godz. 18:00, w Domu Kultury LSM, przy ul. Konrada Wallenroda 4a odbędzie się spotkanie w sali widowiskowej, na którym pokażemy zdjęcia z wyjazdu do Chin z mojej i z Diany kolecji, opatrzone własnym subiektywnym komentarzem.

Po prezentacji odbędzie się spotkanie przy herbacie, na którym będzie można przedyskutować wrażenia z wyjazdu.

Mały album na FB: 2024-10-15_30 Wyjazd Chiny

Poniżej program wycieczki aby zorientować się jakie miejsca będą przedstawiane:
Program: Chiny 2024 – od Pekinu do Hongkongu.
2024-10-15_16 Dojazd.
Wyjazd z Lublina.
Wylot z Warszawy.
2024-10-16 Pekin.
Wioska Olimpijska – spacer.
Świątynia Nieba – jeden z głównych symboli Pekinu. Kompleks był odwiedzany przez cesarzy Chin w czasie corocznych ceremonii, kiedy to modlono się do Nieba o obfite plony rolne. Wzniesiony został na początku XV wieku, a w XVI w. powiększono go.
Pierwsza chińska kolacja – wrażenie robi kręcony stół z potrawami i sprawdzenie kto trenował jedzenie pałeczkami.
2024-10-17 Pekin.
Plac Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen).
Zakazane Miasto – tzw. Zakazane Miasto, będące od XV wieku siedzibą kolejnych władców „Państwa Środka”. Pałac był rezydencją 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing. Zakazane Miasto jest największym zespołem pałacowym na świecie i znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Jingshan – spacer w parku ze słynnym „Wzgórzem Węglowym„.
Wieża bębnów zwiedzanie i pokaz bicia w bębny.
Spacer po hutongu – odwiedziny u miejscowej rodziny, podglądanie jak kiedyś żyło się w Pekinie.
Wizyta w centrum medycyny chińskiej, dla chętnych masaż stóp oraz diagnoza zdrowotna według TCM.
Kolacja ze słynną „kaczką po pekińsku„.
2024-10-18 Pekin – Badaling – Shendao – Jangsu.
Badaling – Chiński Mur – w Badaling spacer po jednym z najlepiej zachowanych odcinków Chińskiego Muru. Tradycyjnie przyjmuje się, że Wielki Mur rozciągał się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan na długości ok. 2400 km. Nazywany jest też „Murem 10 000 Li” (10 000 nie powinno być tutaj traktowane dosłownie i oznacza raczej „nieskończoną długość” muru).
Shendao – Droga Duchów – przejście wzdłuż legendarnej Drogi Duchów.
Jangsu – grobowce cesarzy z dynastii Ming. wejście na teren jednego z 13 grobowców.
Pekin – wizyta w zakładzie rzemieślniczym, wytwarzającym biżuterię z pereł – możliwość poznania procesu hodowli pereł słodkowodnych oraz dokonania zakupów.
Pekin nocą – przejazd metrem i oglądanie największego ekranu led w miejscu The Place oraz spacer tradycyjną ulicą handlową.
2024-10-19 Pekin.
Herbaciarnia – rytuał parzenia herbaty.
Świątynia Harmonii i Pokoju – klasztor buddyjski zajmujący 66.400 metrów kwadratowych. Jest to jeden z największych i najważniejszych klasztorów buddyzmu tybetańskiego na świecie. Budynek łączy w sobie elementy architektury chińskiej, tybetańskiej i mongolskiej. Ze względu na swoją pierwotną funkcję odróżnia się od innych klasztorów buddyjskich, przypominając bardziej pałac.
Letni Pałac – założony przez cesarza Qianlong w 1750 roku. Położony pod Pekinem kompleks pałacowy, zwany inaczej „Ogrodami Naturalnej Harmonii” urzeka rozmachem i przepychem.
Przejazd do Xi’an – podróż pociągiem z prędkością przekraczającą 350 km/godz.
2024-10-20 Xi’an.
Wizyta w zakładzie rzemieślniczym, produkującym kopie żołnierzy z terakoty.
Muzeum Armii Terakotowej – 7.500 figur naturalnej wielkości, wykonanych z terakoty, przedstawiających żołnierzy, oficerów i konie. Według wierzeń Terakotowa Armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym, armia znajduje się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi Huang Di.
Mała Pagoda Dzikiej Gęsi – jeden z dwóch symboli miasta.
Obiadokolacja – pierożkowy bankiet (degustacja ok. 16 rodzajów tradycyjnych chińskich pierożków – ravioli) o ciekawych kształtach i Przedstawienie z Czasów Dynastii Tang.
2024-10-21 Xi’an – Luoyang – Dengfeng.
Spacer po historycznych murach miejskich.
Warsztaty z kaligrafii.
Wielki Meczet – XIV-wieczne centrum religijne wyznawców islamu, w przeciwieństwie do większości meczetów z Bliskiego Wschodu i krajów arabskich, Wielki Meczet w Xi’an jest budowlą w typowo chińskim stylu architektonicznym, czyli nie posiada kopuły ani minaretów. Wyjątek stanowią niektóre arabskie napisy i zdobienia.
Spacer i zakupy z “targowaniem” w dzielnicy islamskiej.
Przejazd super szybkim pociągiem do Luoyang.
Luoyang – Groty Longmen zwane inaczej Jaskiniami Dziesięciu Tysięcy Buddów – największa z nich poświęcona jest cesarzowej Wu Ze Tian z dynastii Tang – jedynej kobiecie, która została cesarzem Chin. Jej posąg liczy sobie 18 metrów wysokosci, a sama glowa 4 metry. Postać ta nazywana jest też Mona Liza wschodu. W innych grotach znajdują się kolejne figury postaci z panteonu buddyjskiego. Wapień, w którym zostały wykonane płaskorzeźby pozwalał na bardzo precyzyjne rzeźbienie. Niedawno oceniono, że liczba posągów Buddy osiągnęła 142.289.
Transfer do miejscowości Dengfeng.
2024-10-22 Dengfeng – Luoyang – Suzhou.
Klasztor Shaolin – przejazd i wizyta w Klasztorze Shaolin, który jest legendą. To tu szkolono znakomitych żołnierzy, to miejsce, gdzie chińskie sztuki walki (wushu, kung-fu) dopracowano do perfekcji.
Pokaz adeptów kung-fu z Shaolin.
Powrót do Luoyang, obiadokolacja, a następnie przejazd nocny pociagiem do Suzhou.
2024-10-23 Suzhou.
Zwiedzanie Suzhou – zabytkowa uliczka Guangqian – w mieście znajduje się sieć 24 kanałów wodnych. Suzhou zwane jest Wenecja Wschodu i „Miastem – Ogrodem”. W Epoce Trzech Królestw przez kilka lat było stolicą państwa Wu.
Fabryka jedwabiu – Miasto od XIV wieku przodowało w produkcji jedwabiu, a zyski przeznaczone były na budowanie ogrodów, z których 69 przetrwało do dziś. Mieszkali tu uczeni, artyści, wyżsi urzędnicy i kupcy, którzy bogacili się na handlu jedwabiem.
Rejs statkiem po kanałach.
2024-10-24 Suzhou – Luzhi – Szanghaj.
Suzhou –  poranny trening w parku, wzbudzaliśmy ogólną sensację wśród innych trenujących Tai Chi.
Suzhou – Ogród Mistrza Sieci, który powstał w 1149 r.
Rejs stateczkiem do wodnego miasteczka Luzhi, jednej z najstarszych wiosek. Jej historia liczy ponad 1400 lat. Na uwagę w tym miejscu zasługują mosty, ich historia sięga okresu dynastii Song, inne dynastii Yuan, a najmłodsze pochodzą z czasów Ming i Qing. Do dziś pozostało 41. To dzięki nim Luzhi uznane zostało za „muzeum starożytnych chińskich mostów”. My zwiedzimy Luzhi z pokładu łodzi.
Luzhi – spacer i relaks.
Popołudniowy przejazd do Szanghaju.
2024-10-25 Szanghaj.
Świątynia Nefrytowego Buddy – jedna z niewielu świątyń buddyjskich w mieście. Została wzniesiona w 1882 roku jako miejsce przechowywania dwóch figur Buddy, przywiezionych z Birmy przez mnicha Huigena.
Nocny rejs  po rzece Huangpu Jiang – wycieczka fakultatywna.
2024-10-26 Szanghaj.
Perła Orientu – zwiedzanie wieży TV, wejście na przeszklony taras. Najwyższa wieża TV w Azji.
Szanghajskie Muzeum – zobaczymy kolekcję, która zawiera ponad 120 tys. sztuk reliktów kultury chińskiej, a samo muzeum zajmuje powierzchnie 12 tys. m2. W salach wystawowych zwiedzający podziwiają pamiątki poprzednich stuleci wykonane różnymi technikami.
Nabrzeże tzw. Bund – symbol Szanghaju, pozostałość dawnej Dzielnicy Międzynarodowej.
Ogród Yu – pochodzący z XVI wieku, jako jeden z najlepszych przykładów klasycznych chińskich ogrodów, w których przestrzega się zasad harmonii.
Szanghaj Stare Miasto – spacer wąskimi uliczkami przypominającymi cesarskie Chiny.
Pokaz Szanghajskich Akrobacji.
2024-10-27 Kanton – Zhuhai –  Makau.
Kanton -, miasta wznoszącego się nad rzeką Perłową, które powstało w czasach panowania dynastii Qin. Jego położenie spowodowało szybki rozwój portu, nawiązane zostały kontakty handlowe z wieloma krajami. W 1911 roku Kanton stal się kolebką wywołanej przez „ojca współczesnych Chin” rewolucji.
Przejazd do nadmorskiej miejscowości Zhuhai.
Przejazd na granicę z Makau, ktore bylo pierwsza i najdlużej istniejącą europejską kolonią na terenie Chin. Początki kolonii sięgają XVI wieku, kiedy w mieście osiedlili się portugalscy kupcy. Obszar ten był zarządzany przez Portugalczyków, aż do przekazania go Chinom 20 grudnia 1999 roku.
Makau – Świątynia Kun Lam poświęconej Bogini Miłosierdzia.
Makau miasto – ruiny Katedry sw. Pawła – największej w Azji, chrześcijańskiej świątyni. Niestety do dnia dzisiejszego pozostała jedynie monumentalna fasada. Plac Largo de Senado – główny plac Starego Miasta, otoczony budynkami w stylu kolonialnym. Spacer po głównej ulicy miasta – Avenida de Almeida Riberio.
Nocne zwiedzanie kasyn.
2024-10-28 Makau – Hongkong.
Do Hongkongu dopływamy promem. To super nowoczesne miasto przez prawie 150 lat należało do Wielkiej Brytanii, jednak 96% mieszkańców stanowią Chińczycy.
Wzgórze Wiktorii – z którego rozpościera się widok na całe miasto.
Port Aberdeen – pływające miasto, zatoka Repulse.
Przejazd na część lądową Kowloon, nabrzeże i Aleje Gwiazd – to cudowna promenada nad Tsim Sha Tsui. Znajdują się na niej pomniki i tablice upamiętniające gwiazdy kina. Jednym z najważniejszych jej punktów, jest ponad dwumetrowy posag legendy kung-fu, Bruce’a Lee. Rozciąga sią z niej także niepowtarzalny widok na dzielnice biznesową miasta i powietrzną kolejkę łączącą poszczególne wyspy.
Handlowa uliczka – Temple Street.
Hongkong Hotel Panda – ostatni nocleg.
Hongkong nocą – własny spacer.
2024-10-29 Hongkong.
Po dniu według własnego programu transfer na lotnisko i zakończenie programu.
2024-10-29_30 Powrót.
2024-10-30 Warszawa – Lublin.
Przylot do Warszawy i przejazd do Lublina. 

Wyjazd z biurem: ECCO TRAVEL.
Przewodnik polski: Michał Feder – zapewnił nam super opiekę i dostarczył mnóstwo informacji.
Uczestnicy: 29 osób, 15 z Lublina, 13 ze Szkoły Tai Chi Systema Lublin. 

Zapraszam Marek Sykała

—– * —–

Cześć!

Już wróciliśmy z Chin i wracamy do treningów.
Od dzisiaj wszystkie grupy trenują zgodnie z grafikiem.
Do zobaczenia na sali. 🇨🇳 ☯️ 😆
Pracuję nad programem wyjazdu i okazało  się, że zrobiliśmy cały program, ale w zupełnie innej kolejności niż w opisie biura, ale już jest prawie gotowy. Zostało tylko sprawdzenie poprawności miejsc.
Zdjęcia też już są posortowane według programu i wkrótce pojawią się na stronie szkoły.
Zachowajcie taiczową cierpliwość. 😆 
Pozdrawiam Marek Sykała

—– * —–

Cześć!

Jednak udało się i jedziemy, dlatego:
W DNIACH 14-31 PAŹDZIERNIKA ODWOŁANE WSZYSTKIE TRENINGI Z POWODU WYJAZDU DO CHIN.
DO ZOBACZENIA W LISTOPADZIE.

Pozdrawiam Marek Sykała

—– * —–

Cześć!

I jedziemy do Chin,
grupą z naszej szkoły, na dzisiaj 15 osób.
Nasza wycieczka objazdowa „Chiny od Pekinu do Hongkongu” zaczyna sie 15 października 2024 r.
Link do oferty: Chiny od Pekinu do Hongkongu
Dla łatwiejszej organizacji można dopisać się przez lubelskie biuro:
Gala-Travel, tel. 81-534-57-22, 510-238-700, www.gala-travel.pl
W razie wątpliwości dzwońcie do mnie.
Dodatkowa dobra wiadomość, zawieszono wizy do Chin (specjalnie dla nas 😉 ).

Pozdrawiam Marek Sykała

—– * —–

Wyjazd do Chin 2024 dla osób związanych z lubelską Szkołą Tai Chi.
W tej chwilii mamy jedyną i ostateczną propozycję na wspólny wyjazd.
UWAGA!
WYJAZ NIE JEST ORGANIZOWANY PRZEZ SZKOŁĘ, KAŻDY MUSI SAM WYKUPIĆ WYCIECZKĘ W BIURZE PODRÓŻY,
oprócz nas będą inni uczestnicy, którzy zgłoszą się do biura.
Termin: 2024.10.15-30.
Biuro: ecco travel.
Program: „Chiny od Pekinu do Hongkongu”.
Link: Chiny od Pekinu do Hongkongu
Szacunkowy koszt: Zestawienie kosztów wyjazdu
Zapisy dla osób zdecydowanych na ten wyjazd: Zapisuję się do grupy wyjazdowej

Uwagi:
1. Ceny mogą zmieniać się ze względu na zmianę krsu walut i możliwości rezerwacji lotu.
2. Transfer na lotnisko w obie strony, dla całej grupy, we własnym zakresie powinien kosztować około 180 zł.
3. Porównajcie czasy przelotu i pobytu na lotniskach.
4. Od 1 do 7 października w Chinach będą obchody 75 rocznicy założenia ChRL i spodziewany jest wzmożony ruch Chińczyków i podwyższone ceny noclegów i wejściówek.
5. Podana cena obowiązuje przy pokoju dwuosobowym.

Pozdrawiam Marek Sykała

—– * —–

W tym roku wypada 18 lat szkoły TAI CHI Systema Lublin.
W związku z „dorosłym wiekem” naszej szkoły powstał pomysł wspólnego wyjazdu do Chin.
Aby zrealizować własny program wyjazdu potrzeba przynajmniej 15 osób. W tym celu stworzyłem ankietę aby zorientować się ile jest chętnych osób na taki wyjazd. Proszę także o wpisywanie osób towarzyszących, ponieważ do wszystkich będę rozsyłał materiały związane z wyjazdem. Ankieta przewiduje różne warianty aby wybrać optymalny dla większości.
Dalsze ustalenia i informacje powstaną w trakcie rozwijania się pomysłu.
Do zobaczenia w Chinach. 🙂
Marek Sykała

Dla zainteresowanych link do ankiety: ANKIETA Wyjazd Chiny 2024

Podsumowanie ankiety dostepne pod linkiem: Podsumowanie ankiety

Opis pogody w poszczególnych miesiącach w Pekinie pod linkiem: Pogoda Pekin