Systema

Systema (ros. Система) – jak oryginalna pisownia wskazuje jest to rosyjski system walki. Jego głównym celem było osiągnięcie wysokiego poziomu skuteczności dla sił specjalnych. Z czasem okazało się, że ten system szkolenia przez naukę zasad poruszania się i reagowania może okazać się bardzo pomocny nie tylko dla żołnierzy, ale także dla każdego człowieka w cywilnym życiu do pokonywania chociażby zagrożeń na ulicy.

Szkolenie Systemy oparte jest na kontroli oddechu, zarówno do wywołania stresu w organizmie jak i jego eliminowania. Przygotowuje to adepta takiego treningu do przetrwania w ekstremalnych warunkach bądź pokonania stresu wywołanego niekoniecznie walką wręcz, ale chociażby bieżącego życia jak praca, choroby czy inne niekorzystne sytuacje.

Systema uczy mobilizacji sił wewnętrznych i psychiki do pokonania zmęczenia, bólu, strachu w celu mobilizacji wszystkich zasobów organizmu do pokonania tych czynników.

Specyficzne ćwiczenia oddechowe rozwijają dodatkowo intuicję, lepsze poznanie zakresu swoich możliwości i barier jakie nas ograniczają aby móc to wszystko wykorzystać w stanach jakie odbieramy jako nasze zagrożenia. Ponadto rozwinięta umiejętność świadomego oddychania pozwala dodatkowo wykonywać zamierzone działanie przy wykorzystaniu ograniczonej siły pochodzącej z mięśni.

Kolejny bardzo ważny aspekt treningowy to praca z biomechaniką i znajomością wrażliwych punktów na ciele czyli wytrącenie z równowagi dla przejęcia kontroli nad napastnikiem jeszcze przed zadaniem ciosu bądź dla uwolnienia się z chwytów i pozbawienie atakującego równowagi.

W realnej walce należy przewidywać, że atak może nastąpić z wykorzystaniem noża albo przypadkowych przedmiotów. Dlatego na treningu ćwiczy się obezwładnienie przeciwnika uzbrojonego w pałkę, nóż czy w saperkę aby przygotować się do zaskakujących sytuacji i możliwości obrony w nieprzewidzianych okolicznościach.

Zasada jest prosta im wyższe umiejętności tym mniej siły w użyciu i dotyczy to nie tylko Systemy.

Dlaczego w Szkole Tai Chi Systema?

Tutaj możemy wszystkie teoretyczne zasady z Tai Chi Chuan sprawdzić w praktyce.