Przejdź do treści

Tai Chi Chuan (Taijiquan)

POWSTANIE TAI CHI CHUAN

Legenda głosi, że Tai Chi Chuan (Taijiquan) powstało pod wpływem obserwacji walki żurawia i węża. Stąd się bierze miękkość i skuteczność stylu.

Prawda historyczna jest taka, że w XII w. Zhang, San-Feng stworzył styl walki, który miał przeciwstawić się dotychczasowym twardym stylom. Jego przełomowym założeniem było nieużywanie siły do neutralizacji ataku przeciwnika. Na tym założeniu, po połączeniu z filozofią Yin-Yang i ćwiczeniach Chi Kung (Qigong) powstało Tai Chi Chuan – styl „wielkiej ostateczności”, jak możemy bezpośrednio przetłumaczyć słowa twórcy stylu. Tai Chi z biegiem lat rozwinęło się w kilka odgałęzień. Trenowany przez nas Styl Yang należy do tak zwanych starych stylów i oprócz aspektu bojowego ma największe zalety, jeśli chodzi o oddziaływanie zdrowotne.

Powolne, łagodne ruchy służą do zharmonizowania pracy całego ciała w połączeniu z oddechem i wyciszeniem umysłu. Dodatkowo ruchy są tak zaprojektowane, że następuje masowanie organów wewnętrznych i właściwe zasilenie ich w energię Chi, która według filozofii i medycyny wschodu jest głównym elementem utrzymującym nas przy życiu i w dobrym zdrowiu.

TAI CHI CHUAN – TRADYCYJNA DŁUGA FORMA STYLU YANG

Nauczana w naszej szkole Sekwencja Taijiquan to Tradycyjna Długa Forma Stylu Yang. W zależności od interpretacji przez różnych mistrzów liczy od 108 do 113 Postaw. 

Zwykle jeden semestr zajmuje nam opanowanie jednej części Formy. Pierwsze tempo jest wolne i tak większość osób kojarzy wykonywanie formy. Natomiast pełny program zakłada umiejętność wykonania Formy w średnim i szybkim tempie. W celu lepszego zrozumienia Formy, a w dalszej praktyce rozwinięcie tego do sztuki walki trenuje się zastosowania.

 

ZASTOSOWANIA

Zastosowania to specyficzny trening w parach, ponieważ na bazie każdej postawy z Formy należy zaprezentować cztery sposoby neutralizacji i ataku. Będą to: 1) uderzenie, 2) rzut, 3) dźwignia (Chin Na) oraz 4) kopnięcie. Inaczej wygląda podejście w Bojowym Tai Chi, gdzie musimy zdać się na intuicyjne wykorzystanie technik, w zależności od działania napastnika i w wiekszym stopniu nasze działania opierają się na reagowaniu i wyczuwaniu działania drugiej strony. 

TAI CHI CHUAN – PCHAJĄCE DŁONIE

Standaryzowane układy treningu w parach.

Trening zaczynamy od Pojedynczych Pchających Dłoni zawierających cztery typowe typy ataku: 1) na centrum, 2) dół brzucha pod ręką, 3) dół brzucha przeciwny do ręki, 4) na twarz.

Kolejnym etapem są Podwójne Pchające Dłonie gdzie do czterech powyższych technik dodajemy jeszcze dwie: 5) neutralizacja w dół pod łokciem, 6) neutralizacja w górę pod łokciem.

Dalszy trening to zestaw Peng-Lu-Ji-An jako głębsze zrozumienie tych samych ruchów z Formy.

Teraz czas przejść do tych zestawów w chodzeniu i następnie poznać dalsze.

CENTROWANIE

W Centrowaniu łączymy wszystkie umiejętności jakie zdobyliśmy podczas uczenia się Pchających Dłoni. Jest to trening w parach gdzie należy skoncentrować się na zachowaniu własnej równowagi, a z kolei partnera należy wytrącić z równowagi. Przy tym nie chodzi o zrobienie tego z użyciem dużej siły, a wręcz przeciwnie tak aby partner był sam zaskoczony, że nie potrafi zachować stabilnej postawy.

TAI CHI CHUAN – FORMA Z MIECZEM

Forma z mieczem wymaga znacznie wyższego poziomu umiejętności niż forma solo. Wynika to z konieczności zintegrowania pracy miecza z pracą naszego ciała. Miecz stanowi przedłużenie naszego ramienia i nie może pracować jako odrębny element, szczególnie we wszystkich ruchach kolistych i spiralnych. Kolejny problem do przeskoczenia to nawyk “twardego” bloku z filmów rycerskich. Tak jak praca solo w Tai Chi ma być miękka, tak samo mamy się zachowywać po uzbrojeniu ręki w miecz.

Bardzo interesującą częścią trening są Formy Walki, kiedy w parach sprawdzamy do czego mają służyć poszczególne postawy. Trzeba tylko pamiętać, że nie jest to odpowiednik pojedynków rycerskich.

 

TAI CHI – FORMA 24 POSTAWY

Uproszczona Forma Taijiquan, zwana także Formą Pekińską powstała w 1956 roku w Chinach. Bazą były postawy pochodzące z tradycyjnego stylu Yang. Jest to forma najbardziej znana na całym świecie i trenowana głównie w celach zdrowotnych oraz dla zachowania dobrej kondycji do późnego wieku.

W naszej szkole jest to podstawowa Forma w grupach TAI CHI Relaks i Senior. 

TAI CHI WACHLARZ

Wachlarz na Zachodzie kojarzy nam się jako atrybut wyłącznie kobiecości. Natomiast na Wschodzie w tym w Chinach z wachlarzy korzystali zarówno mężczyźni jak i kobiety. W dodatku ten niewinny wachlarz był niejednokrotnie ukrytą, bardzo niebezpieczną bronią. Nauka Formy z wachlarzem a jeszcze bardziej z dwoma doskonale poprawia koordynację naszego ciała. W dodatku jeśli wachlarze zamienimy w dwie krótkie pałki, to te umiejętności mogą okazać się bardzo przydatne w samoobronie.